Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchowie

O instytucji

Biblioteka w Głuchowie rozpoczęła swoją działalność w roku 1948. Księgozbiór był bardzo skromny, mieścił się w jednej szafie biurowej, a znajdował się w budynku Urzędu Gminy. Stanowisko kierownika objęła p. Teresa Gruchała pracująca w Urzędzie Gminy. Społeczeństwo Głuchowa oraz pobliskich miejscowości chętnie korzystało ze skromnych zbiorów. Już w 1949 roku w życiu Biblioteki miało miejsce spotkanie z pisarzem Janem Brzechwą, zorganizowane wspólnie z Uniwersytetem Ludowym.

Kolejny rok 1950 upamiętnia przeniesienie siedziby Biblioteki Publicznej do nowego lokalu. Mieścił się już w dwóch szafach, a znajdował się w świetlicy Szkoły Podstawowej. Kierownictwo Biblioteki objęła p. Kunegunda Gasek. Pod koniec 1951 roku zaprowadzono pierwszą księgę inwentarzową. Ówczesny księgozbiór liczył 1540 pozycji. W tym to też roku zorganizowano punkty biblioteczne, które znajdowały się we wsiach: Białyninie, Lniśnie, Michowicach, Wysokienicach, Złotej. Księgozbiory umieszczono w prywatnych mieszkaniach lub szkołach, a ich opiekunami stali się nauczyciele.

Po raz kolejny w 1954 roku Biblioteka zmieniła swoją siedzibę. Były to pomieszczenia w byłym Uniwersytecie Ludowym. Pierwszą etatową kierowniczką była p. Zofia Szochner, lecz bardzo krótko. Jej następczynią była p. Daniela Kalisz. W tym też roku rozpoczęły swoją działalność kolejne punkty biblioteczne. Przy Gromadzkiej Bibliotece Publicznej zaczął pracować Zespół Czytelniczy, którego działalność była oparta na wspólnym czytaniu książek. Uczestniczył on w I Krajowym Zjeździe Bibliotekarzy Polskich. Przybywało czytelników
i zwolenników głośnego czytania.

W 1957 roku przy Bibliotece w Głuchowie rozpoczęła działalność Świetlica Wiejska. Wspólnie organizowano akademie oraz różne uroczystości dla tutejszej społeczności.

Rok 1961 to rok powstania Koła Przyjaciół Biblioteki. Jego działalność była utrudniona ze względu na warunki lokalowe.

W roku 1962 Biblioteka zorganizowała spotkanie z pisarzem – Zbigniewem Nienackim. Następne w 1963 roku z pisarzem – Czernikiem. Należy też wspomnieć o dwukrotnym spotkaniu z poetą – Igorem Sikiryckim.

Od 1962 roku Biblioteka w Głuchowie prowadziła systematyczną pracę z dziećmi. Stałym wydarzeniem z życiu biblioteki było organizowanie lub udział w corocznych obchodach pod nazwą „Dzień Oświaty, Kultury, Książki i Prasy”. Stan księgozbioru na koniec lat 60-tych wyniósł 4954 woluminy. Przez kolejne lata księgozbiór biblioteki stawał się coraz bogatszy,
a czytelników przybywało. Organizowano kiermasze książek, imprezy okolicznościowe i spotkania z ciekawymi ludźmi. W związku z nowym podziałem administracyjnym powstały  Biblioteki Gromadzkie przy Gromadzkich Radach Narodowych. Mieściły się one w następujących wsiach: Białynie, Janisławicach, Michowicach i Wysokienicach. Kierownictwo Gromadzkiej Biblioteki objęły: w Białyninie – p. Cecylia Łęczycka, w Janisławicach p. Władysława Rosińska (Łęczycka), w Michowicach – p. Krystyna Koziarska, w Wysokienicach – p. Zofia Jędraszek. W 1973 roku Biblioteka Gromadzka w Głuchowie otrzymała nową nazwę – Gminna Biblioteka Publiczna. Wszystkie wyżej wspomniane biblioteki zostały jej filiami. Lata 70-te to czas nieustannego wzrostu i rozwoju zarówno księgozbioru, jak i czytelników. Na koniec lat 70-tych księgozbiór liczył 7921 woluminów, a liczba zarejestrowanych czytelników wynosiła 550.

W 1982 roku w GBP w Głuchowie powstał drugi etat – jego miejsce objęła p. Maria Kordala (obecnie Banaszkiewicz). W tym też roku na zasłużoną emeryturę przeszła kierowniczka biblioteki p. Daniela Tuka. Nowym kierownikiem biblioteki została p. Barbara Fabiańska (obecnie Śledź – pełniąca obowiązki Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach z siedzibą w Dębowej Górze).  W 1984 roku w GBP w Głuchowie otrzymała nowe pomieszczenia w budynku Gminnej Spółdzielni pn „Nowoczesna Gospodyni”. Tam właśnie został umieszczony cały księgozbiór. Nieustannie prowadzona była praca z dziećmi, odbywały się lekcje biblioteczne, konkursy. Dzieci uczestniczyły w wielu imprezach, spotkaniach okolicznościowych zorganizowanych przez inne placówki oraz uczestniczyły w ogólnopolskim konkursie pt. „Gdybym był pisarzem i malarzem”. GBP w Głuchowie swą troską obejmowała wszystkie placówki biblioteczne na terenie gminy Głuchów, wśród nich 4 filie oraz 10 punktów bibliotecznych.

1988 roku zmieniło się kierownictwo biblioteki Nowym kierownikiem została p. Stefania Świetlik, natomiast stanowisko młodszego bibliotekarza objęła p. Danuta Gońda. Na koniec lat 80-tych stan księgozbioru GBP w Głuchowie wyniósł 35029 woluminów.

Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce w 1991 roku, był to rok powstania GOKSiR. Swoją działalnością objął:

  • Bibliotekę wraz z 4 filiami (przypominamy: Białynin, Janisławice, Michowice, Wysokienice),
  • Ognisko muzyczne,
  • Zespół ludowy „Głuchowiacy”,
  • Sekcję karate,
  • Kursy tańca,
  • Kursy jęz. niemieckiego,
  • Zajęcia plastyczne dla dzieci.

Kierownictwo GOK objęła p. Anna Jakubiak.    

W 1993 roku Gminna Biblioteka w Głuchowie kolejny raz zmieniła swój lokal. Nową siedzibą został nowy budynek Urzędu Gminy, w którym znajdujemy się do dziś. Warunki lokalowe uległy znacznej poprawie i dzięki temu działalność biblioteki ożywiła się jeszcze bardziej. W 1994 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika GOKSiR – nowym kierownikiem została p. Violetta Kowara. Na koniec lat 90-tych stan księgozbioru w GBP w Głuchowie wyniósł 34 535 woluminów.

W 1998 roku Głuchowska Książnica obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia, któremu towarzyszyły kiermasze i wystawy.

Od 1999 do 2008 roku funkcję kierownika GOKSiR w Głuchowie pełniła p. Hanna Kuberska-Skrzydło. Na uwagę zasługują też pracownicy fili bibliotecznych którzy pracowali w poszczególnych placówkach. W filii bibliotecznej w Wysokienicach p. Helena Kasprowicz. W filii bibliotecznej w Michowicach p. Krystyna Dzierzbińska. W filii bibliotecznej w Janisławicach p. Mirosław Belina. Chcemy też wspomnieć naszego nieżyjącego już kolegę bibliotekarza Mirosława Gutkowskiego pracującego w filii bibliotecznej w Janisławicach.
Z zawodem bibliotekarza związany był 26 lat. Cieszył się sympatią czytelników ale i też nas bibliotekarzy. Zapamiętamy go jako człowieka zawsze uśmiechniętego, życzliwego, gotowego do pomocy. Odszedł od nas niespodziewanie 13 sierpnia 2012 roku.

Od 1 styczna 2009 roku uchwałą Rady Gminy Głuchów powstała gminna instytucja kultury o nazwie Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchowie. W skład GBP w Głuchowie wchodzą filie biblioteczne w: Białyninie, Janisławicach, Michowicach, Wysokienicach. Do zakresu działania biblioteki należy przede wszystkim:
- upowszechnianie wiedzy i dorobku kultury wśród społeczności lokalnej za pośrednictwem książek, czasopism oraz Internetu,

-gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie, ochrona materiałów bibliotecznych,

-udostępnianie zbiorów dla potrzeb edukacyjnych, informacyjnych, bibliograficznych,

-popularyzacja książki i czytelnictwa, szczególnie wśród najmłodszych dzieci oraz młodzieży,

-promocja biblioteki, książki i czytelnictwa poprzez formy artystyczne
i oświatowe: konkursy, wystawy, gazetki, quizy, lekcje biblioteczne, warsztaty,

 -wzbogacanie księgozbioru w nowości wydawnicze z uwzględnieniem zainteresowań i potrzeb czytelników,

 -utrzymanie stanu czytelnictwa i wypożyczeń na poziomie lat ubiegłych
            *pomoc w poszukiwaniu książek i materiałów na dany temat,
            *wypożyczanie książek zgodne z życzeniem czytelników,

-uzupełnianie na bieżąco księgi inwentarzowej i rejestru ubytków,

-bieżąca selekcja księgozbioru (ubytkowanie książek zniszczonych),

 -prowadzenie statystyk  /sprawozdania: miesięczne, półroczne, roczne,

-gromadzenie wycinków prasowych dotyczących gminy Głuchów,

 -tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego /MAK+  system
do katalogowania zbiorów bibliotecznych/,

 -poszanowanie majątku biblioteki, dbałość o estetyczny wygląd pomieszczeń bibliotecznych.

Organizujemy również imprezy kulturalne i oświatowe o charakterze gminnym i powiatowym. Oto kalendarz cyklicznych naszych działań:

- „Z kolędą i dobrym słowem” – impreza dla kolędowników i słuchaczy kolęd organizowana co roku w innym kościele naszej gminy.

- Tydzień w bibliotece. Podczas ferii lub wakacji dla naszych najmłodszych czytelników organizujemy zajęcia, warsztaty, gry i zabawy oraz wycieczkę. Wszystkie te spotkania odbywają w każdej z naszych placówek przez  jeden wybrany tydzień.

- Mały konkurs recytatorski organizowany na szczeblu gminnym. Potem wygrani uczestnicy reprezentują bibliotekę, gminę, na szczeblu powiatowym lub wojewódzkim.

- Biblioteka wraz z filiami bierze udział w ogólnopolskiej akcji:
„Głośne czytanie” oraz „Noc Bibliotek”

- Współorganizuje imprezę plenerową  „Niedziela na Przydrożku” lub „Turniej Sołectw” a ostatnio „Roztańczone wakacje”

- Promuję Gminę Głuchów podczas:

*„Dożynek Powiatowych” – co roku organizowanych w innej gminie naszego powiatu skierniewickiego

*„Święta Kwiatów Owoców i Warzyw w Skierniewicach”

- Organizuje spotkania autorskie z wybranymi pisarzami

- Organizuje konkursy czytelnicze lub plastyczne  dla dzieci z placówek oświatowych z terenu naszej gminy

- W GBP w Głuchowie oraz jej filiach na potrzeby placówek oświatowych z terenu Gminy Głuchów organizowane są lekcje biblioteczne.

- GBP w Głuchowie przy współpracy z Gminnym Przedszkolem w Głuchowie uczestniczy w wydarzeniu „Dzień Pluszowego Misia”.

        

Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchowie współpracuje z instytucjami, organizacjami:

- Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi,

- Miejską Biblioteką Publiczną w Skierniewicach,

- Gminą Głuchów,

- Radą Gminy Głuchów,

- Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach oddział w Głuchowie,

- Lokalną Grupą Działania „GNIAZDO”,

- Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Głuchowie,

- Placówkami oświatowymi z terenu Gminy Głuchów,

- Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Głuchów,

- Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu Gminy Głuchów,

- Sołtysami poszczególnych wsi terenu Gminy Głuchów,

- Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oddział w Głuchowie,

- Związkiem Emerytów i Rencistów oddział w Głuchowie,

- Stowarzyszeniem „Sprawni Inaczej” oddział w Głuchowie,

- Zakładami pracy działającymi na terenie Gminy Głuchów.

Obecnie stan naszego księgozbioru wynosi 33 623 woluminów. W ciągu roku mamy zarejestrowanych około 900 czytelników. Przez cały rok dla wszystkich naszych placówek zakupujemy około 850 pozycji książkowych na kwotę 17 700 złotych – z czego 11 500 złotych to dotacja Gminy Głuchów, a 6 200 złotych to dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W okresie jednego roku wypożyczamy około 10 000 pozycji książkowych na zewnątrz i 2 000 pozycji książkowych i czasopism na miejscu.

I tak w skrócie przedstawia się rys historyczny naszej placówki – Gminnej Instytucji Kultury o nazwie Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchowie.

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny